دوشنبه ٢٣ فروردين ١٤٠٠
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 12816
 بازدید امروز : 122
 کل بازدید : 631365
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.2655
آب و هوا

محیط زیست

محیط زیست

پتروشیمی به عنوان یکی از بخش‌های اصلی صنعت کشور، طلایه‌دار ایجاد ارزش افزوده در منابع نفت و گاز است. این صنعت به عنوان دارنده مقام اول صادرات غیرنفتی در جهت شکوفایی اقتصادی کشور، توسعه پایدار، بومی‌کردن فناوری، توسعه صنایع پایین‌دستی (تکمیلی)، ایجاد اشتغال و... نقشی اساسی بر عهده دارد. طبق آمار سال 97، تعداد 59 مجتمع پتروشیمی با مجموع تولید 72/3 میلیون تن محصول در سال، در حال فعالیت هستند:

- منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر): 22 مجتمع با ظرفیت تولید 25/7 میلیون تن در سال

- منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه): 17 مجتمع با ظرفیت تولید 32/7 میلیون تن در سال

- سایر مناطق: 20 مجتمع با ظرفیت تولید 13/9 میلیون تن در سال

هم اینک 63 طرح مصوب پتروشیمی در مراحل مختلف اجرا قرار دارد و پیش بینی می‌شود با تکمیل و راه‌اندازی آنها ظرفیت تولید این صنعت به حدود 135 میلیون تن برسد.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی با هدف افزایش توان و دانش فنی و خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد و رهایی از صنعت تک‌محصولی، با شعار "خلق ارزش، پاسخگویی و تعهد به توسعه پایدار" مصمم به توسعه‌ی این صنعت استراتژیک در راستای دستیابی به توسعه پایدار و همه جانبه می­‌باشد. لذا در تصمیمات مدیریتی خود جایگاه مهمی برای حفظ محیط‌ زیست لحاظ نموده است، چرا که توسعه بدون توجه به محیط‌ زیست را توسعه‌ای تک‌بعدی و ناپایدار و ناکامل می‌­داند. بدین منظور شرکت ملی صنایع پتروشیمی تنها در صورتی موافقت به احداث واحدهای جدید می‌نماید که طرح از توجیه فنی، اقتصادی و زیست‌محیطی لازم برخوردار بوده و کلیه جنبه‌­های زیست‌محیطی، بهداشتی و ایمنی در آن لحاظ شده باشد. ضمن اینکه مجتمع­‌های تولیدی نیز جهت بهبود وضعیت و رسیدن به استانداردهای ملی و بین‌المللی، اقدام به اجرای پروژه­‌های بسیاری نموده‌اند و این روند تا رسیدن به سطح کاملا مطلوب ادامه خواهد یافت. شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تعهد به استفاده بهینه از منابع و انرژی و احترام به حقوق شهروندان، هدف غایی خود را دور ریز صفر(Zero Discharge) به محیط زیست قرار داده و در این راستا تلاش‌های فراوانی نموده است.

با توجه به ماهیت صنعت پتروشیمی ایران، اقدامات محیط زیستی آن در قالب محورهای زیر قابل طرح است:

 

1. مدیریت عمومی محیط‌ زیست

2. مدیریت آب و پساب

3. مدیریت آلایندههای هوا

4. مدیریت پسماند

5. مدیریت خاک و آبهای زیرزمینی

6. مدیریت کربن

7. مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی (EIA)

8. محیط‌ زیست دریایی

9. محیط‌ زیست طبیعی

10. قوانین و الزامات محیط زیستی صنعت پتروشیمی

11. کتابخانه و اطلاعات مرجع

12. افتخارات

 

كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به شركت ملي صنایع پتروشیمی می باشد
Copyright © 2013 National Petrochemical Company - All rights reserved