دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 13142
 بازدید امروز : 590
 کل بازدید : 619907
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.0286
آب و هوا

مجموعه الزامات بهداشت کار

1- جلد اول: مجموعه آئين­نامه­های بهداشت کار

این مجموعه شامل کليه آئین­نامه­های مربوط به بهداشت محيط کار می­باشد. آئین­نامه­های بهداشتی حکم الزام قانونی را برای شرکتهای پتروشیمی داشته و رعایت کلیه مفاد مندرج در آنها برای شرکتهای صنایع پتروشیمی ضروری می­باشد.

 

 2- جلد دوم: مجموعه راهنماها، بخشنامه­ها و ضمائم

اين جلد شامل دو بخش مجموعه راهنماها و مجموعه بخشنامه­ها و ضمائم می­باشد. در بخش اول راهنماهای کاربردی موردنياز مهندسان بهداشت از جمله راهنماهایی جهت عقد قراردادهای خدمات بهداشتی و نحوه نظارت بر پيمانکاران ارائه­دهنده اين خدمات ارائه شده است. در بخش دوم کليه بخشنامه­ها، مجوزها و مصوبات مربوط به مسائل بهداشتی از سازمانها و وزارتخانه­های ذيربط که موردنياز کارشناسان می­باشد، به طور متمرکز در يک مجموعه گردآوری شده است. همچنين در اين بخش نمونه­هايی از چک­ليستهای بازرسی و مميزی که براساس الزامات بهداشت کار صنايع پتروشيمی تهيه گرديده است، جهت اطلاع و بهره­برداری کارشناسان محترم آورده شده است.

 

3- جلد سوم: مجموعه دستورالعمل­های بهداشت صنعتی

نظر به اينکه در صنعت پتروشيمی به علت ماهيت فرايندی و استفاده از مواد شيميايی به عنوان مواد اوليه، بينابينی يا محصول نهايی، گستره وسيعی از عوامل زيان­آور محيط کار (اعم از عوامل فيزيکی، شيميايی و ارگونوميکی) وجود دارد، جلدسوم مجموعه الزامات بهداشت کار به "دستورالعملهای بهداشت صنعتی در صنايع پتروشيمی" اختصاص يافته است. در اين مجموعه کليه دستورالعملهای مورد نياز مهندسان بهداشت صنعتی جهت پيش­بينی، تشخيص، ارزشيابی و کنترل عوامل زيان­آور محيط­های کاری صنايع پتروشيمی با استفاده از مراجع و استانداردهای معتبر طرح گرديده است. با استفاده از مفاد مندرج در اين دستورالعملها مهندسان بهداشت صنعتی قادر خواهند بود نسبت به انجام پايش­های محيطی دقيق و علمی محيطهای کاری و تعيين ميزان مواجهه کارکنان با عوامل مخاطره­آميز بهداشتی اقدام نمايند. در ويرايش دوم اين مجموعه ضمن بازنگری کامل دستورالعملهای پيشين، 3 مورد دستورالعمل جديد نيز در خصوص ارزيابی کيفيت هوای داخلی ساختمان، ارگونومی تجهيزات اداری و اتاقهای کنترل اضافه گرديده است.

 

4-  جلد چهارم : حدود تماس شغلی عوامل بيماريزا (TLVs & BEIs) در صنعت پتروشيمی

به منظور ارزشيابی نتايج پايش­های محيطی آلاينده­های محيط کار، دسترسی به مقاير به­روز حدود تماس شغلی از اهميت ويژه­ای برخوردار است. در ايران حدود تماس شغلي عوامل زيان­آور محيط کار با توجه به مستندات قانوني مربوطه (ماده 85 قانون کار، تبصره 1 ماده 96 قانون کار) و با هدف حفظ و ارتقاء سطح سلامت جسمي و رواني نيروي انساني کار و بهداشتي نمودن محيط کار، توسط کميته فني بهداشت حرفه‌اي کشور (ITCOH) در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي بعنوان تنها معيار داخلي ارائه شده است.

در جلد چهارم مجموعه الزامات بهداشت کار، مديريت بهداشت، ايمني و محيط زيست شرکت ملي صنايع پتروشيمي، ضمن اعمال کامل شاخص‌هاي ارائه شده از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با استناد به مراجع علمي معتبر و در راستاي نيازهاي اين صنعت نسبت به تکميل و به­روزآوری اين شاخصها با توجه به نيازهاي صنايع پتروشيمی اقدام نمود. اگرچه حدود تماس شغلي ذکر شده در اين مجموعه از كتابچه حدود تماس شغلي مركز سلامت محيط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اقتباس گرديده است، ولی در  موارد زيادی با توجه به ماهيت عملياتی و شرايط و نياز صنعت پتروشيمي اصلاحاتی در اين حدود به عمل آمده است. مهمترين اين موارد كه با ذكر منابع اصلي آنها در اين مجموعه لحاظ گرديده است، عبارتنداز:

-         به روزرسانی مقادير TLV&BEI بر اساس کتابچه TLV سازمان ACGIH-2011

-         درج مقادير استاندارد روشنايي در شرايط خاص صنعت پتروشيمي

-         درج نحوه تعديل حدود تماس شغلي براي ساعات كاري غيرمعمول (شيفتهای 12 ساعته و نظام کاری اقماری)

-         اضافه نمودن ارزيابی­های ارگونوميکی (اختلالات اسكلتي عضلاني و مقادير TLV براي بلند كردن بار) بر اساس توصيه سازمان ACGIH

-         درج مقادير توصيه شده صدا براي اتاقهاي كنترل و دفاتر اداري و ...

 

 

 

 

 

 

 

كليه حقوق اطلاعات و مطالب اين سايت محفوظ و متعلق به شركت ملي صنایع پتروشیمی می باشد
Copyright © 2013 National Petrochemical Company - All rights reserved